१७ आश्विन २०८०, बुधबार / October 4, 2023
www.corporateaawaj.com  |   कोर्पोरट आवाज डट कम
ट्रेंडिंग समाचार

नियामकमाथि नै दोहनः एउटै नियुक्तिमा ४२ बैठक, प्रति कर्मचारी १ लाख ६८ हजारसम्म भत्ता !

banner

काठमाडौं । केही समय अघि नेपाल टेलिकमको प्रबन्ध निर्देशक नियुक्ति गरेको सञ्चार तथा सूचना प्रविधि मन्त्रालयले बुधबार नियामक नेपाल दूरसञ्चार प्राधिकरणको प्राविधिक र लेखा गरी दुई सदस्यको नियुक्ति टुङ्ग्यायो ।

त्यसबाहेक यतिबेला मन्त्रालय राष्ट्रिय सूचना प्रविधि केन्द्रको कार्यकारी निर्देशक र चलचित्र विकास बोर्डको अध्यक्ष नियुक्तिको प्रक्रियामा व्यस्त छ । आफू मातहतका निकायमा हुने नियुक्तिमा आवश्यक प्रक्रिया पुर्‍याउने तथा सिफारिस गर्ने मन्त्रालयको जिम्मेवारी नै हो । 

तर, यस्ता नियुक्तिको नाममा मन्त्रालयका कर्मचारीले लाखौं भत्ता खाने गरेको तथ्य टेकपानाले फेला पारेको छ । सोमबार मात्रै मन्त्रिपरिषद्‌ले दूरसञ्चार प्राधिकरणको प्राविधिक र लेखातर्फ गरेर दुई जना सदस्यको नियुक्ति गरेको छ ।

यसका लागि गएको चैत १४ गतेको मन्त्रिपरिषद्ले सञ्चार तथा सूचना प्रविधि मन्त्रालयका सचिव वैकुण्ठ अर्यालको संयोजकत्वमा सिफारिस समिति गठन गरेको थियो । बोर्डका लागि २० जनाले आवेदन प्राप्त भएकोमा समितिले छ जनाको नाम मन्त्रिपरिषद्‌मा सिफारिस गरेको थियो ।

जसमध्ये प्राविधिकतर्फ रविन्द्र झा र लेखातर्फ गोकर्णप्रसाद सिटौलाले नियुक्ति पाए । यसका लागि सिफारिस गर्ने क्रममा मन्त्रालयका कर्मचारीले करिब १५ लाख बैठक भत्ता बुझ्ने भएका छन् । 

यो भत्ता उपलब्ध गराउन भन्दै मन्त्रालयले प्राधिकरणलाई निर्देशन दिएको थियो । कुल ४२ बैठक बसेको भन्दै २७ जनाको नाममा कूल १४ लाख ९३ हजार ६५ रुपैयाँ भत्ता भुक्तानी गर्न भनिएको छ । 

अर्को रोचक कुरा त के छ भने नियुक्तिका क्रममा तीन महिनामा ४२ ओटा बैठक बसेको भनिएको छ । मन्त्रालय अन्तर्गत १० ओटा निकाय र चार ओटा विभाग छन् ।

यसबीच के मन्त्रालयका अधिकारीहरू प्राधिकरणको बोर्ड सदस्य नियुक्तिकै लागि मात्र हरेक दिन बैठक बसे होलान् ?  प्रश्न गम्भिर छ । 

मन्त्रालय स्रोतका अनुसार महेन्द्रमान गुरुङ सचिव हुनु अघि प्राधिकरणमा हुने कुनै पनि नियुक्तिमा बढीमा १० देखि १५ ओटा बैठकको भत्ता माग हुने गरेको थियो । गुरुङ सचिव भएपछि भने एउटै नियुक्तिका लागि ४० भन्दा बढी बैठक सङ्ख्या देखाएर भत्ता माग्न  थालिएको छ । 

स्रोतः सञ्चार तथा सूचना प्रविधि मन्त्रालय

तर्क सिधा छ, जति धेरै बैठक, उति नै धेरै भत्ता । प्राधिकरणको पछिल्लो नियुक्तिका क्रममा सचिव अर्यालले मात्रै दैनिक ४ हजारका दरले ४२ ओटा बैठकको १ लाख ६८ हजार बुझ्नेछन् । 

त्यस्तै मन्त्रालयका सहसचिव उत्तरकुमार खत्री, सिफारिस समितिका विज्ञ सुमनप्रसाद शर्मा र उपसचिव मुकुन्द शर्मा, शाखा अधिकृत विज्ञा भण्डारीको नाममा समान १ लाख ६८ हजार रुपैयाँ भत्ता पाकेको छ । त्यस्तै ४१ ओटा बैठकमा सहभागी भनिएकी शाखा अधिकृत वन्दना श्रेष्ठको नाममा १ लाख ६४ हजार भत्ता छ । 

यतिसम्म कि नायब सुब्बा सुन्दर प्रजापतिको बैठक भत्ता पनि दैनिक ४ हजारका दरले १ लाख ६८ हजार उल्लेख छ । जबकी सोही तहका राजाराम अर्यालको नाममा दैनिक ३५० का दरले ४२ बैठकको १४ हजार ७०० रुपैयाँ देखाइएको छ । यो आफैँमा असङ्गतिपूर्ण विषय हो । 

समग्रमा यो नियुक्तिको नाममा कुल २७ जनाले भत्ता बुझ्नेछन् । जसमा आमन्त्रित विज्ञ र कार्ययोजना मूल्याङ्कनकर्ताको रुपमा ५ जना छन् । 

उनीहरूलाई हरेक बैठक बराबर १५ सयका दरले कुल ६९ हजार भत्ता उपलब्ध गराइने मन्त्रालय स्रोतले बताएको छ । बाँकी १५ जनालाई प्रति बैठक ३५० रुपैयाँका दरले कुल १ लाख ५४ हजार ३५० रुपैयाँ भत्ता दिइनेछ । 

यसरी हेर्दा सात जना ‘वरिष्ठ’ कर्मचारीले पाउने भत्ता मात्रै ११ लाख ७२ हजार छ । यस बाहेक बैठक बस्दाको खाना तथा खाजाको लागि भन्दै चार ओटा होटेललाई कुल ९७ हजार ७१५ रुपैयाँ भुक्तानी गर्न भनिएको छ । समग्रमा प्राधिकरण मन्त्रालयका कर्मचारीहरूका लागि भत्ताका नाममा ‘दुहुनो गाई’ बनेको छ । 

स्रोतः सञ्चार तथा सूचना प्रविधि मन्त्रालय

के छ मन्त्रालयका कर्मचारीलाई प्राधिकरणले भत्ता खुवाउने कानूनी आधार ?

दूरसञ्चार ऐनमा मन्त्रालयको निर्देशन प्राधिकरणले पालना गर्नुपर्ने व्यवस्था छ । ऐनको दफा २० मा भनिएको छ, “नेपाल सरकारले देशको सञ्चार नीति अनुकूल दूरसञ्चार सेवालाई विविधिकरण, विस्तार तथा नियमित गर्ने सम्बन्धमा प्राधिकरणलाई समयसमयमा आवश्यक निर्देशन दिन सक्नेछ र त्यस्तो निर्देशन पालन गर्नु प्राधिकरणको कर्तव्य हुनेछ ।”

कानूनी आधार यत्ति हो । तर यसैको आडमा मन्त्रालयले गाडी मर्मत, पेट्रोल खर्चदेखि अनेक नाममा रकम भुक्तानी गर्न प्राधिकरणलाई निर्देशन दिँदै आएको छ ।

तर मन्त्रालयका कर्मचारीलाई सरकारले नै मासिक तथा पटके आधारमा  डिजेल पेट्रोल उपलब्ध गराउँछ । सरकारले दिने पेट्रोलले नपुगेर थप भुक्तानीका लागि प्राधिकरणलाई दोहन गर्ने गरिएको छ । 

मन्त्रालयका कर्मचारीलाई कतै जानुपरे गाडी पठाइदिनु भन्ने ‘हुकुम’ सँगै मन्त्रालयका गाडी बिग्रिँदा लाग्ने खर्चको भारी पनि प्राधिकरणलाई नै बोकाइन्छ । 

त्यसो त नियामकको बोर्डका लागि हुने नियुक्तका क्रममा बस्ने बैठकका लागि भत्ता प्राधिकरणबाटै लिनसकिने स्पष्ट कानूनी व्यवस्था नै छैन । तर त्यसका लागि मन्त्रालयको ‘निर्देशन’ र मन्त्रिपरिषद्‌को ‘निर्णय’ लाई नै आधार बनाउने गरिएको छ । 

झट्ट हेर्दा सरकारी कर्मचारीले सरकारी निकायबाटै भत्ता लिएको जस्तो देखिए पनि नेपाल दूरसञ्चार प्राधिकरण छुट्टै स्वायत्त निकाय हो । विभागलाई जस्तो मन्त्रालयको नाममा छुट्याइएको बजेट विनियोजन हुँदैन ।

प्राधिकरणले आफ्नो बजेट छुट्टै बनाउँछ । त्यसका लागि संस्थाको आफ्नो छुट्टै कोष छ, अर्थ मन्त्रालयले निकासा दिँदैन । बरु उल्टै अर्थ मन्त्रालयले नै आफ्नो बजेट लक्ष्य पूरा नहुँदा त्यही स्वायत्त निकायकै कोषमा आँखा गाड्छ ।

ad

यो पनि पढौँ

गणेश लामा पक्राउ

कोर्पोरट आवाज डट कम

औषधि गरेर फर्कदै थिए एम्बुलेन्स दुर्घटना भयर गयो ज्यान

कोर्पोरट आवाज डट कम

कैलाली उद्योग वाणिज्य संघमा चुनावी सरगर्मी बढ्दै, दुवै टीम प्यानलसहित मैदानमा

कोर्पोरट आवाज डट कम