१७ आश्विन २०८०, बुधबार / October 4, 2023
www.corporateaawaj.com  |   कोर्पोरट आवाज डट कम
खेलकुद

१ सय ८७ खेलाडीहरूको सम्मान

banner

विराटनगर — ओलम्पिक, एसियाली र दक्षिण एसियाली खेलकुद प्रतियोगितामा प्रदेश १ बाट सहभागी भएर खेलकुद इतिहासमा योगदान गरेका १ सय ८७ खेलाडीलाई प्रदेश १ खेलकुद विकास बोर्डले सम्मान गरेको छ ।

सम्मानित हुनेमा ओलम्पिकमा सहभागी ६ जना, एसियालीमा सहभागी ४० जना र दक्षिण एसियाली खेलकुदमा सहभागी भएका १ सय ४१ जना खेलाडी छन् । उनीहरूलाई प्रदेश १ का मुख्यमन्त्री राजेन्द्रकुमार राईले कदरपत्र प्रदान गरेका थिए ।

मुलुकको खेलकुद इतिहासमा ओलम्पिकमा अहिलेसम्म सहभागितामा मात्र सिमित रहँदा एसियाली खेलकुदमा दुई रजत र २२ कांस्य मुलुकले हात पारेको छ । त्यसैगरी दक्षिण एसियाली खेलकुदमा अहिलेसम्म १ सय २४ स्वर्ण, १ सय ८६ रजत र ३ सय ८० कांस्यसहित जम्मा ६ सय ९० पदक मुलुकले जितेको इतिहास छ ।

सम्मानित खेलाडीलाई पाँच वर्षसम्म क्याविन सुविधासहितको सम्पूर्ण उपचार नि:शुल्क र तिनका परिवारका सदस्यलाई ५० प्रतिशत छुटमा स्वास्थ्य उपचारको व्यवस्था पनि खेलकुद बोर्डले गरेको छ । त्यसका लागि नोवेल शिक्षण अस्पतालका सञ्चालक इन्दिरा बराल र काठमाडौं मेडिकल कलेजका सञ्चालक सुनिल शर्मा, नेपाल ओलम्पिक एसोसिएसनका अध्यक्ष दिपक विष्ट र खेलकुद विकास बोर्डका सदस्य सचिव हंशराज वाग्लेबीच आइतबार त्रिपक्षीय सम्झौता भएको छ ।

प्रदेश १ खेलकुद विकास बोर्डले खेलकुद इतिहासको गरिमा बोकेका खेलाडीलाई सम्मान र पाँच वर्षसम्म नि:शुल्क स्वास्थ्य उपचारको व्यवस्था गरेर राम्रो कामको सुरुआत गरेको सम्मानपछि नेपाली फुटबल टिमका पूर्वकप्तान राजुकाजी शाक्यको प्रतिक्रिया थियो । यसलाई अझ व्यवस्थित गरेर निरन्तरता दिनुपर्ने उनको सुझाव छ ।

राज्यले खेलाडीलाई सम्मान मात्र नभएर आर्थिक पक्षमा पनि सहयोग गर्नुपर्ने १२ एसियाली खेलकी पदक विजेता सीता राईको माग थियो । खेलाडीहरू खेल्न छाडेपछि आर्थिक अभावमा मजदुरीका लागि विदेशिनु परेको बाध्यता रहेको उनको गुनासो थियो । नपाली भलिबलका कुशल खेलाडी दिपक सापकोटाले प्रदेश सरकारले लामो समयपछि सम्मानका नाममा पुराना साथीसँग भेट गर्ने अवसर सिर्जना गरेकोमा खुसी व्याक्त गरे ।

प्रदेश १ खेलकुद विकास बोर्डका सदस्य सचिव वाग्लेले प्रदेश खेलकुद बोर्डले अब खेलाडीको सम्मान गर्दै नि:शुल्क स्वास्थ्य उपचारको सुरुवात गरेको बताए । यसलाई निरन्तरता दिँदै आगामी दिनमा खेलाडीको आर्थिक पक्षलाई पनि ध्यान दिन प्रदेश सरकारलाई आग्रह गर्ने बताए ।

प्रदेशका मुख्यमन्त्री राईले प्रदेश १ लाई खेलकुदको हब बनाउन सरकार लगानी गर्न तयार रहेको बताए । साथै खेलकुद विकास बोर्डलाई बलियो बनाएर आगामी दिनमा खेलाडीको सम्मानलाई निरन्तरता दिन प्रदेश सरकार तयार रहेको उनको भनाइ थियो ।

प्रदेश सरकारले आगामी आर्थिक वर्षको लागि खेलकुदमा १२ करोड ४७ लाख रुपैयाँ बजेट विनियोजन गरेको छ । जव कि विकास बोर्डले ६५ करोड ५० लाख बजेट माग गरेको थियो ।

ad

यो पनि पढौँ

ललितपुरबाट युरोकप फुटवलको बाटसट्टेबाज खेल्ने पाँच जना पक्राउ

कोर्पोरट आवाज डट कम

बार्सिलोनाको पहिलो खेल रियल मालोर्कासंग

कोर्पोरट आवाज डट कम

दोस्रो विश्‍वयुद्धपछि पहिलो पल्ट विम्बल्डन स्थगि

कोर्पोरट आवाज डट कम