१८ मंसिर २०८०, सोमबार / December 3, 2023
www.corporateaawaj.com  |   कोर्पोरट आवाज डट कम
अर्थ

३ सय भन्दा बढीले लिए, सगरमाथा आरोहणको अनुमति

banner

यस वर्षको वसन्त ऋतुमा विश्वको सर्वाेच्व शिखर सगरमाथाको आरोहणका लागि ३ सय भन्दा बढीले आरोहणले अनुमति लिएका छन् । (६ पुरुष÷६ महिला नेपाली) ४२ देशका ३० समूहमा २ सय ५१ पुरुष र ४९ महिला सहित कुल ३ सय जनाले सगरमाथा आरोहणको लागि अनुमति लिएको पर्यटन विभागका निर्देशक सुरेन्द्र थापाले जानकारी दिनुभयो ।
यस वर्ष सगरमाथा आरोहण गर्नको लागि भारत बाट ६७,अमेरिका बाट ६३,चीनबाट ४०,बेलायतबाट ३९, नेपाल बाट १२ जना गरी कुल ३ सयले मंगलबार सम्म आरोहण अनुमति लिएका छन् ।जसमा रोयल्टी दस्तुर वापत ३४ करोड ८३ लाख ७२ हजार २ सय १२ रुपिया“ संकलन भएको छ । सगरमाथा आरोहणका लागि विदेशीले सगरमाथा आरोहण अनुमति लिन प्रति व्यक्ति ११ हजार अमेरिकन डलर रोयल्टी तिनुपर्ने व्यवस्था छ ।भने नेपालीको हकमा प्रतिव्यक्ति ७५ हजार नेपाली रुपिया“ रोयल्टी तिर्नुपर्ने प्रावधान रहेको छ ।
८ हजार ८ सय ४८ मिटरको सर्वोच्व शिखर सगरमाथा आरोहणका लागि ३० समुहका आरोही समूह त्यसतर्फ लागेको विभागका निर्देशक थापाले बताउनुभयो । सगरमाथा सहितका हिमाल आरोहणका लागि आरोहीहरु व्रिफिङ सकेर गन्तव्यमा लागेका हुन् ।
२० हिमालमा ६ सय ९ आरोहीले लिए आरोहणको अनुमति
पर्यटन विभागले हिमाल आरोहणको लागि ६ हजार भन्दा माथि (थापा पकि ६ हजार १२) देखि ८ हजार ८ सय ४८ मिटरसम्मका (सगरमाथा सहित) अग्ला २० हिमाल आरोहणको लागि ६९ समुहका ६ सय ९ जनाले अनुमति लिएका छन् ।
विभागले दिएको जानकारी अनुसार सगरमाथा(८८४८ मिटर)मा ३ सय जना दोश्रो ल्होत्से (८५१६ मिटर) मा ५९ जना, मकालु (८४६३ मिटर) मा ५३ जना, अमाडव्लम(६८१४ मिटर) ४१ जना,अन्नपूर्ण प्रथम (८०९१ मिटर) मा २३ जना, सहित विभिन्न हिमालमा ६ सय ९ जनाले अनुमति लिएका हु्न् ।जसवाट ३९ करोड १८ लाख ३६ हजार ५५ रुपिया“ रोयल्टी संकलन भएको छ ।
सरकारले आरोहीहरको नियमन र अनुगमन गर्नको लागि ५ दर्जन भन्दा बढिसम्पर्क अधिर्कत (लियाजन अफिसर) खटाएको छ । जसका लागि मन्त्रालय र विभागबाट नासु देखि उपसचिव सम्मका कर्मचारीलाई ७ दिनको तालिम दिएर खटाउने गरेको छ ।पर्वतारोहण नियमावली अनुसार ६ हजार ५ सय भन्दा बढीको उचाई भएको हिमाल आरोहणमा सरकारले सम्र्पक अधिकृत खटाउने व्यवस्था छ ।
विभागले यसपटक हिमाल आरोहण खटाउने सम्पर्क अधिकृत (लियाजन अफिसर)को टिलीलाई समावेशी वनाएर महिलाहरुलाई पनि खटाएको निर्देशक थापाको भनाई छ । विभागले निजामती कर्मचारीबाहेक नेपाली सेना, प्रहरीलाई पनि खटाएको छ ।
सगरमाथाको सफाई गरिने
आरोहीहरुको संख्यामा वृद्धि भएस“गै सगरमाथामा बढेर गएको फोहोर सफाईको काम गरिने भएको छ । पर्यटन विभागको सहकार्यमा नेपाल पर्यटन बोर्ड, खुम्बु गाउ“पालिका, सुरक्षा निकायका ३ वटै अंग पर्वतारोहण संघको सहयोगमा सगरमाथा सफाईको काम गर्न लागिएको विभागका निर्देशक मिरा आचार्यले बताउनुभयो ।‘विभागले अप्रिल ३ देखि सफाई गर्ने गरी गृहकार्य गरिरहेको ‘निर्देशक आर्चायले भन्नुभयो– ‘यसको लागि शेर्पा, तालिम प्राप्त सुरक्षा निकायका प्रतिनिधिहरु सफाईको अगुवाई गर्ने छन् । आरोहणको लागि मार्ग समेत आईसफल डाक्टरहरुले क्याम २ सम्मको बाटो बनाई सकेका छन् ।
यसको अलवा अन्य काम पनि भईरहेको छ । निर्देशक आचार्यका अनुसार बाटो , हेलिप्याड निमार्णको काम तीब्र रुपमा भइरहेको छ । आरोहणलाई पारदर्शी बनाउनको लागि २ वर्ष देखि जीपिएस ट्रयाकिङ सिस्टमबाट हिमाल आरोहणको दृश्य कैद गर्ने भनिए पनि प्राविधिक तयारी नपुगेको भन्दै विभागले सो काम पुरा गर्न सकेको छैन ।
सगरमाथाको उचाई नाप्न टोली प्रस्थान
सगरमाथाको उचाई नाप्नको लागि भूमि व्यवस्था तथा सहकारी मन्त्रालयबाट चार जना कर्मचारीको टोली बुधवार आधार शिविर तर्फ प्र्रस्थान गरेको छ । टोलीलाई प्रधानमन्त्री केपीशर्मा ओलीले बिदाई गर्नुभयो ।टोलीमा नापीका अधिकृत संयोजक खिमलाल गौतम, नापी अधिकृत रबिन कार्की, सर्भेक्षक सुरजसिंह भण्डारी र अमिन युवराज धिताल रहनु भएको छ ।
गौतमले सन् २०११ मा निजामती कर्मचारी सगरमाथा आरोहण दलको सदस्य रहेर शिखरको आरोहण गर्नुभएको थियो ।टोलीले करिब एक महिनामा सगरमाथाको उचाइ नापेर फर्कने योजना रहेको छ ।टोलीमा तालीम प्राप्त शेर्पाहरु प्राविधिक र नेशनल जोग्राफिका प्रतिनीधिले ग्लोबल नेभिगेसन स्याटेलाइट सिस्टम (जिएनएसएस) मेसिनले उचाईको तथ्यांक संकलन गर्ने छन् ।

ad

यो पनि पढौँ

शेयर बजारमा शुधार, दोहोरो अंकले बढ्यो नेप्से

कोर्पोरट आवाज डट कम

धोबिखोलामा फोहोर फाल्नेबाट २५ हजार जरिवाना असुल

कोर्पोरट आवाज डट कम

होटलमा एक पटकमात्र प्रयोग गर्न मिल्ने प्लास्टिकलाई प्रयोग नगर्ने अभियान सुरु

कोर्पोरट आवाज डट कम

Leave a Comment