१८ मंसिर २०८०, सोमबार / December 3, 2023
www.corporateaawaj.com  |   कोर्पोरट आवाज डट कम
समाचार सेयर

तीन निर्जीवन बीमा कम्पनीः जो भित्रिए अर्ब क्लबमा

banner

काठमाडौं । बजारमा निर्जीवन बीमा व्यवसाय सञ्चालन गर्दै आएका तीन कम्पनी अर्ब क्लबमा प्रवेश गर्न सफल भएका छन् । गत आर्थिक वर्ष २०७७/७८ को चौथो त्रैमासको वित्तीय विवरण अनुसार तीनवटा निर्जीवन बीमा कम्पनी अर्ब क्लबमा छिरेका हुन् ।

सो वित्तीय विवरण अनुसार यूनाईटेड इन्स्योरेन्स कम्पनी (नेपाल), अजोड र एभरेष्ट इन्स्योरेन्सले एक अर्ब बढी कूल बीमाशुल्क आर्जन गरेका छन् । यसअघि उनीहरु करोड क्लबमा मात्रै रहेका थिए ।

जसमध्ये सबैभन्दा बढी प्रिमियम अजोड इन्स्योरेन्सले संकलन गरेको छ । अघिल्लो वर्षको असार मसान्तमा ८८ करोड रुपैयाँ मात्रै बीमाशुल्क संकलन गरेको कम्पनीले गत आवको सोही अवधिमा एक अर्ब ३० करोड रुपैयाँ संकलन गर्न सफल भएको छ । जुन ४७.७३ प्रतिशतले बढी हो ।

त्यस्तै, यूनाईटेड इन्स्योरेन्सले पनि एक अर्ब ५ करोड रुपैयाँ बराबरको कूल बीमाशुल्क आर्जन गरेको छ । जुन अघिल्लो वर्षको तुलनामा ५२.१७ प्रतिशतले बढी हो । अघिल्लो वर्ष इन्स्योरेन्सले ६९ करोड रुपैयाँ मात्रै प्रिमियम संकलन गरेको थियो ।

त्यसैगरी, अर्ब क्लबमा प्रवेश गर्न सफल भएको एभरेष्ट इन्स्योरेन्सले गत एक वर्षमा १ अर्ब १ करोड रुपैयाँ कूल बीमाशुल्क आर्जन गरेको छ । जुन अघिल्लो वर्षको तुलनामा १०.९९ प्रतिशतले बढी हो । अघिल्लो वर्ष कम्पनीले ९१ करोड रुपैयाँ बीमाशुल्क आर्जन गरेको थियो ।

१४.९३ प्रतिशतले बढ्यो निर्जीवन बीमा व्यवसाय

समग्रमा एक वर्षको अवधिमा निर्जीवन बीमा व्यवसाय १४.९३ प्रतिशतले बढेको छ । सञ्चालनमा रहेको २० कम्पनीमा ओरियन्टल इन्स्योरेन्सबाहेक बाँकी १९ वटा कम्पनीले औषतमा सो मात्राको वृद्धि हासिल गरेका हुन् ।

अघिल्लो वर्षमा कूल २६ अर्ब ४६ करोड रुपैयाँ बीमाशुल्क आर्जन गरेका उक्त कम्पनीहरुले गत आवमा कूल ३० अर्ब ४१ करोड रुपैयाँ आर्जन गर्न सफल भएका हुन् ।

जसमध्ये सबैभन्दा बढी प्रिमियम संकलन गर्नेमा शिखर इन्स्योरेन्स नै अग्रस्थानमा रहेको छ । योभन्दा अघिल्लो वर्षमा पनि उच्च बीमाशुल्क संकलन गरेको कम्पनीले गत एक वर्षमा ३ अर्ब ९२ करोड रुपैयाँ कूल बीमाशुल्क संकलन गरेको छ । जुन अघिल्लो आवको तुलनामा ११.३६ प्रतिशतले बढी हो । कम्पनीले अघिल्लो आवमा ३ अर्ब ५२ करोड रुपैयाँ बराबरको बीमाशुल्क आर्जन गरेको थियो ।

त्यस्तै, सगरमाथा, नेको, सिद्धार्थ र एनएलजी इन्स्योरेन्सले २ अर्ब बढी बीमाशुल्क आर्जन गरेर दुई अर्बको क्लबमा रहेका छन् । यसअघि एक अर्बको क्लबमा रहेको एनएलजी इन्स्योरेन्स यो पटक भने दुई अर्ब क्लबमा प्रवेश गर्न सफल भएको छ । १ अर्ब ७३ करोड रुपैयाँ बराबरको बीमाशुल्क संकलन गरेको कम्पनीले गत आवमा २ अर्ब ८ करोड रुपैयाँ प्रिमियम उठाएको छ । जुन एक वर्षको तुलनामा २०.२३ प्रतिशतले बढी हो ।

त्यस्तै, विभिन्न ११ वटा कम्पनीले एक अर्ब बढी बीमाशुल्क संकलन गरेका छन् । र, बाँकी तीन वटा कम्पनी भने करोडौंकै क्लबमा रहेका छन् । नेशनल, जनरल र सानिमा जनरल इन्स्योरेन्सले क्रमशः ७६ करोड, ६५ करोड र ६५ करोड रुपैयाँ बराबरको प्रिमियम संकलन गरेका छन् ।

उता ओरियन्टल इन्स्योरेन्सले भने हालसम्म गत आवको चौथो त्रैमासको वित्तीय विवरण सार्वजनिक गरिसकेको छैन ।

ad

यो पनि पढौँ

चार वर्षदेखि दाहसंस्कार हुन नसकेको शवको कथा

कोर्पोरट आवाज डट कम

छुवाछुतसम्बन्धी जघन्य घटनाका अपराधीलाई कानूनी दायरामा ल्याइनेछ : प्रधानमन्त्री

कोर्पोरट आवाज डट कम

प्रधानमन्त्री ओलीले ११ बजे सम्बोधन गर्ने

कोर्पोरट आवाज डट कम