१७ आश्विन २०८०, बुधबार / October 4, 2023
www.corporateaawaj.com  |   कोर्पोरट आवाज डट कम
अन्तरवार्ता समाचार

सरकारले सहयोग नगरेपछि हामीले जनतासँग सहयोग माग ग-यौं

banner

कोभिड महामारीबीच भक्तपुर नगरपालिकाले स्वास्थ्य क्षेत्रमा के–कस्तो काम गर्दै आएको छ ?
एक वर्षभन्दा बढी समय कोभिड–१९ बीच बित्यो । जस्तोसुकै कठिन समयमा पनि भक्तपुर नपाले जनताको स्वास्थ्य उपचार सेवालाई बन्द गरेन । कोभिड महामारीबीच २०७७ साउन १ गतेदेखि वैशाख मसान्तसम्म मात्रै जनस्वास्थ्य केन्द्रले ९६ हजार १ सय ५७ जना बिरामीलाई सेवा प्रदान गर्यौं । गत वर्ष पनि कोभिड संक्रमितहरूका लागि आइसोलेसन र सम्भावित संक्रमणलाई रोक्न घर, होटल र नगरपालिकाको छुट्टै क्वारेन्टाइन तथा आइसोलेसनको व्यवस्था गरी आवश्यक सेवा प्रदान गरेको थियो ।

कोभिडको दोस्रो लहरपछि कसरी काम गर्नुभयो नि ?
कोभिडको दोस्रो लहर अत्यन्त घातक देखिएको छ । समुदायमा कोभिड संक्रमणलाई रोक्न समयमै नगरपालिकाले माइकिङ गर्ने, क्लोरिन र चुन छर्ने, टोलटोलमा साबुनपानीले हात धुने व्यवस्था र सरसफाइलाई जोड दिँदै आयो । नगरपालिकाले २०७८ साल वैशाख १७ गतेबाट ख्वप अस्पताल कोभिड युनिट सञ्चालन ग-यो । ५० शय्याको आइसोलेसन र २५ शय्याको एचडीयू सेवा उपलब्ध गरायो । चौबीसै घण्टा २ जना डाक्टर, ६ जना नर्स र आवश्यक संख्याका कर्मचारी बन्दोबस्तका साथै १ जना फिजिसियन र १ जना एनेस्थेसियाका विशेषज्ञ राखेर सेवा प्रदान गर्दै आएको छ । त्यहाँ बसुन्जेल सम्पूर्ण सेवा निःशुल्क प्रदान गरेको छ ।

अक्सिजनको आपूर्ति कसरी गरिरहनुभएको छ ?
बिरामीहरू थपिने क्रम बढेसँगै आइसोलेसन केन्द्र र इमर्जेन्सी सेवामा अक्सिजनको माग बढ्न थाल्यो । हामीले नेपाल सरकार स्वास्थ्य मन्त्रालयसँग अक्सिजन आपूर्तिका लागि पटक–पटक आग्रह गर्यौैं । वैशाख २७ गते दैनिक ३० सिलिन्डर र २८ गते दैनिक ८० सिलिन्डर अक्सिजन ख्वप अस्पताललाई प्रदान गर्ने भनी सीसीएमसीले निर्णय ग-यो । तर, त्यो निर्णयअनुसार कहिल्यै हामीले अक्सिजन पाएनौं । अक्सिजन अभावमा संक्रमितहरू मृत्यु हुने सम्भावना बढ्न थाल्यो । हाम्रा कर्मचारीहरू विभिन्न अक्सिजन प्लान्टहरूमा रातरातभर तीन–चारवटा अक्सिजनका लागि लाइन बसेरै भए पनि अभाव हुन दिएनौं । तर, त्यो लामो समयसम्म सम्भव थिएन ।

के नगरपालिका आफैंले अक्सिजन प्लान्ट राख्ने तयारी गरेकै हो ?
हो, हामीले नेपाल सरकारसँग भेन्टिलेटर, आईसीयु र अक्सिजन प्लान्टको माग गर्यौं । पटक–पटक माग गर्दा पनि हामीलाई सरकारले सहयोग गरेन । मानिस मरिसकेपछि सहयोगको के अर्थ ? सरकारले सहयोग नगरेपछि स्थानीय सहकारी संस्था, शैक्षिक संस्था, व्यवसायीहरू र अन्य महानुभावहरूसँग पटक–पटक बैठक गरी सहयोगका लागि आग्रह ग-यौं र आफैंले स्रोत जुटाई अक्सिजन प्लान्ट, भेन्टिलेटर र आईसीयुको व्यवस्थाका लागि अगाडि बढ्यौं । हामीले जनताबीच भन्यौं— महामारीको बेला तपाईंहरूले नगरपालिकालाई सहयोग गर्नुहोस्, हामी तपाईंहरूलाई उत्कृष्ट स्वास्थ्य उपचार सेवा दिन्छौं । हाम्रो आग्रहलाई स्वीकार गर्दै अहिले जनस्तरबाट उल्लेख्य सहयोग प्राप्त भएको छ । ती सबै सहयोगी संस्था र महानुभावहरूलाई भक्तपुर नगरपालिकाको तर्फबाट धन्यवाद दिन्छौं ।

संघीय सरकार र प्रदेश सरकारसँग आर्थिक सहयोग माग्नु भएन र ?
माथि नै उल्लेख गरी सक्यौं नि ! सत्तामा बस्नेहरूमा भक्तपुर नगरपालिकालाई हेर्ने दृष्टिकोणमा परिवर्तन आएको छैन । जनताको सेवा गर्नेहरूलाई भन्दा आफ्नालाई प्राथमिकता दिने पञ्चायती शैलीले निरन्तरता पाएको छ । हामीले नगरवासीहरूको स्वाभिमानलाई बचाउँदै स्वायत्तताको अभ्यास गर्दै आएका छौं । सरकारले जनस्वास्थ्य केन्द्रलाई बिमाबापत दिनुपर्ने साढे ५ करोड रुपैयाँभन्दा बढी रकम अहिलेसम्म उपलब्ध गराएको छैन, तापनि नगरवासीहरूको स्वास्थ्य उपचार सेवामा कति पनि कमी हुन दिएका छैनौं । नगरवासीहरू हाम्रो साथमा रहेसम्म संघ र प्रदेशले सहयोग नगरे पनि जनप्रतिनिधिहरूको सेवा गर्ने भावनामा अलिकति पनि कमी आउन दिनेछैनांैं ।

ख्वप अस्पताल कोभिड युनिटमा कति जना संक्रमितहरूले सेवा पाइसकेका छन् ?
जेठ १२ गतेसम्म १ सय ५५ जनाले भर्ना भई सेवा प्राप्त गरिसक्नुभएको छ । तीमध्ये १ सय २५ जना आइसोलेसन सेवा र ३० जनाले एचडीयु सेवा लिनुभएको छ । हाल ४१ जनाले सेवा लिइरहनुभएको छ । घरघरमा बस्ने ८ सयभन्दा बढी हुनुहुन्छ । उहाँहरूका लागि पनि आवश्यक स्वास्थ्य परामर्श, औषधि वितरण, फोहर संकलनजस्ता कामहरू नगरपालिकाले गरिरहेको छ ।

च्याम्हासिंहमा ओपीडी सेवा बन्द भएको हो र ?
कोभिड संक्रमितहरू धेरै बढ्न थालेपछि त्यहाँ आउने बिरामीहरूलाई समेत रोग संक्रमण फैलिने सम्भावना बढ्यो । त्यसको उचित व्यवस्थापन गरी अघि बढ्न ज्वरो आएका र संक्रमणको सम्भावना भएकाहरू परीक्षणका लागि छुट्टै फिबर क्लिनिक व्यवस्था गरी ओपीडी सेवा केही समयका लागि स्थगित गरिएको हो । पुनः चरणबद्ध रूपमा स्वास्थ्य मापदण्ड अपनाई सञ्चालन गर्दै छौं । इमर्जेन्सी सेवा भने कहिल्यै बन्द भएको छैन ।

ad

यो पनि पढौँ

भारतबाट आएका १५८ नेपालीको खेतमा बास

कोर्पोरट आवाज डट कम

ख्वप अस्पताललाई १०० शैय्याको अस्पताल सञ्चालन अनुमति प्राप्त

कोर्पोरट आवाज डट कम

अभिनेता ऋषि कपूरको निधन

कोर्पोरट आवाज डट कम